ADANA LEZZET FESTİVALİ TURU

TUR TARİHLERİ :

ADANA LEZZET FESTİVALİ TURU

TARSUS – ADANA – ÇUKUROVA PAMUK HASADI

3 GÜN 2 GECE KONAKLAMALI

4 - 7 EKİM 2018

HAREKET SAATİ ve YERİ:  22.00 - Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi Karşısı

1.Gün;

         Güne Tarsus’ta güzel bir kahvaltıyla başlıyor hem tarih hem de inanç turizmi açısından dünya çapında ünlü olan mekanları ziyaret ediyoruz. Eshab-ı Kehf Mağarası, Ulu Cami, Makam-ı Danyal Cami, Eski Cami (Kilise Camisi), Aziz Paul Kilisesi, Bilal-i Habeş Mescidi, Kleopatra Kapısı, Şemsiyeli Sokak, Onur (Özgürlük) Yazıtı, Antik Yol, Donuktaş (Roma Tapınağı), Bac Köprüsü (Jüstinyen Köprüsü), Aziz Paul Kuyusu, Şelale ve Roma Mezarları, Kubad Paşa Medresesi, Altından Geçme (Roma Hamamı), Şahmeran Hamamı (Eski Hamam), Kırk Kaşık Bedesteni (Beyaz Çarşı), Tarihi Tarsus Evleri, Tarsus’ta bulunan Nusret Mayın Gemisinide ziyaret ediyor  aynı zamanda o güne has bizler için hazırlanmış olan Kırkkaşık Bedesteninde pilav ikramı alıyor, kaynar içiyor ve gün boyunca şehre serpiştirilmiş Humus, Tarsusi Kahve, Tarsus Kebabı, Ciğer, Pirzola, Tavuk Şiş, Kaşarlı Et Kavurma, Fındık Lahmacun, Tantuni, Cezelye, Şeker Sucuğu, Yayla Bandırması, Tarsus Çöreği, Kaynar, Kleopatra İksiri, Mamül, Kerebiç, Tarsusi Kabak Tatlısı, Karakuş Tatlısı, Şalgam, Bici bici, Karsambaç, Sarı Burma, Boyan, Limonata, Limonlu Dondurma gibi onlarca Tarsus’a has özel lezzeti yerinde deneyimleyebiliyoruz. Konaklama ve lezzet festivali için Adana’ya geçiyoruz. Adana’da sokak sokak Lezzet peşinde koşmaya başlıyoruz. Akşam yemeğimizi serbest olarak alıyoruz.

2.Gün;

         Otelde alacağımız kahvaltının ardından hem şehrin geneline yayılmış Lezzet noktalarında Adana’ya has özel lezzetleri deneyimlemeye devam ediyor hem de İstasyon meydanında kurulacak dev platformda Ünlü Şeflerin Yemek Gösterilerini, Konserleri, Bici Bici ve Karpuz Süsleme Yarışmasını izliyoruz. Adana’lılar dünya çapınca meşhur olan lezzetlerini sadece tattırmıyorlar aynı zamanda yemek atölyeleri kurarak bizlere zırhta nasıl kıyma çekildiğini, ciğer seçimindeki püf noktalarını gösteriyorlar. Yemekten arta kalan vaktimizde ise Anadolu’nun bu güzide şehrinin tarihi ve kültürel noktalarını geziyoruz. Adana Tren Garı, Seyhan Nehri ve Taşköprü, Bebekli Kilise, Yağ Camii, Ulu Cami, Ramazanoğlu Köşkü ve Medresesi, Akça Mescit, Tarihi Tepebağ Evleri Büyük ve Küçük Saat Meydanları, Eski Bedesten ve Kazancılar Çarşısı, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Sabancı Merkez Camii, Tarihi Kız Lisesi Binası, Ziya Paşa Parkı, Merkez ve Atatürk Parkları, Aşk ve Sadakat Köprüsü, Seyhan Nehri Gezisi yemekten vakit bulup gezeceğimiz özel noktalardan sadece bir kısmı. Adana Lezzet Festivali çerçevesinde aynı zamanda bir çok kültürel ve folklorik etkinliğe de şahit olacağız. Yöresel el sanatlarının ustalarından yapımlarını seyredecek, müzik gruplarının canlı performansları ile coşacağız. Konaklama için otele giriş yapıyoruz.

3.Gün;

         Otelde aldığımız kahvaltı sonrası sabah erken saatlerde otelimizden ayrılarak bereketi ile bilinen Çukurova bölgesinin bereketini yaşamak için yola çıkıyoruz. Çukurova ortasında yer alan pamuk tarlasına gidiyoruz. Pamuk hasadı hakkında bilgiler alıyoruz. Hatta tarlada pamuğun toplanışında yer alıyoruz. Topladığımız pamukları ise çırçır fabrikasına götürüyoruz, oradaki bilgilendirme ve işlemleri gördükten sonra Bandırma’ya dönüş için harekete geçiyoruz.

1 KİŞİ ÜCRETİ:595,00 ₺

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

Ø Ulaşım

Ø Ferdi kaza sigortası

Ø Profesyonel Rehberlik Hizmeti

Ø 2 Gece Otel konaklaması

Ø Otelde 2 Sabah Kahvaltısı

      Öğle Ve Akşam Yemekleri, Müze ve Ören Yeri Girişleri Ücrete Dahil Değildir