loading 0%
EDİRNE İĞNEADA TRAKYA GEZİSİ (2 GECE 3 GÜN)
₺1900.00

Tur Güzergah

Karaağaç Tren Garı- Lozan Anıtı- Lozan Müzesi- Selimiye Camii- Bedesten Çarşısı- Kırklareli- Longoz Ziyaretçi Merkezi- Erikli Gölü- Süleymaniye Camii- Tekirdağ- Namık Kemal Evi

Tur Detay

1. Gün
1.GÜN

HAREKET YERİŞ VE SAATİ:

 Erdek Migros Önü 01:30

 Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi Karşısı 02:00

SAAT:02:00 BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİSİ KARŞISINDAN HAREKET. 

Çanakkale üzerinden Lapseki’ye ulaşıyoruz. Lapseki-Gelibolu feribotuyla geçiyor 1365 ile 1453 yılları arasında 88 yıl boyunca Osmanlı’nın payitahtlığını yapmış eski başkent Edirne’ye ulaşıyoruz. 19.Yüzyıl Osmanlısı’nda gece hayatı ve yabancılara tanınan ayrıcalıklarıyla Edirne’nin küçük Paris’i diye anılan, ancak Balkan savaşlarıyla önce Bulgar daha sonra Yunan  işgali altına girdikten sonra nihayet Lozan antlaşmasıyla Yunanistan’dan  savaş tazminatı olarak geri aldığımız eski sayfiye bölgesi Karaağaç semtine ulaşıyoruz. Edirne merkeze 5 km uzaklıkta olan bu güzel ilçe, Yunan döneminden kalma orijinal evleri ve ağaçlar altındaki sokaklarıyla bizleri büyülüyor. Burada yapacağımız kısa bir yürüyüşün ardından Mimar Kemalettin Bey tarafından inşa edilmiş Tarihi Karaağaç Tren Garı’na ulaşıyoruz. Gar binasının özellikleri ile rehberimizden bilgi aldıktan ve bu güzel yapıyı fotoğrafladıktan sonra Lozan Anıtı ve Lozan Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından rotamızı Koca Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak adlandırdığı, Dünya tarihinin en önemli mimari eserlerinden olan Selimiye Camii’ne çeviriyoruz. Osmanlı’nın  ihtişamını ve gücünü gösteren bu muhteşem yapıyı  rehberimizle geziyor ve gerekli bilgileri alıyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra badem ezmesi ve kavala kurabiyesi alabileceğimiz bir noktada bu lezzetlerin tadına bakıyor ve alışverişimizi gerçekleştiriyoruz. Alışverişimizi tamamladıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından Edirne’de Osmanlılardan kalan en eski anıtsal yapı olan  Edirne Eski Camii’yi (Ulu camii)  geziyoruz. Cami ziyaretimizin ardından Edirne’nin meşhur lezzetinden olan Edirne tava ciğeri’ni tatmak üzere restoranımıza doğru gidiyoruz. Öğle yemeğinin ardından  otobüsümüzle Sarayiçi semtine hareket ediyoruz.  Kakava Şenlikleri döneminde şenlik alanı olarak da kullanılan  bu alanda, Geleneksel Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin düzenlendiği Er Meydanı’nı görüyor, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde olan bu tarihi etkinlik hakkında bilgi aldıktan sonra, Osmanlı Saray kalıntılarının bulunduğu alanda Adalet Kasrı’nı ve Fatih Köprüsü’nü görüyoruz. Günümüzün finalinde, UNESCO D.M. Geçici Listesi’Ne dahil edilmiş, Selimiye Camii ile beraber Edirne’nin en önemli tarihi yapılarından II.Bayezid Külliyesi’ne hareket ediyoruz. Bünyesinde bulunan Tıp Medresesi ve Darüşşifa ile, döneminin en önemli tıp merkezlerinden olan külliye, bugün Sağlık Müzesi olarak hizmet vermektedir. Buradaki gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Sabah Kahvaltısı:   serbest olarak kahvaltı alınacaktır. (Ekstra)

Öğle Yemeği: Meşhur Edirne Ciğeri olarak alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otel de set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

 

 

2. Gün
2.GÜN

 

Otelde açık büfe sabah kahvaltımızın ardından ilk durağımız olan Kırklareli’ne gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kırklareli Belediyesi'nce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin benzeri olarak inşa ettirilen Atatürk Evi'ni ziyaret ediyoruz.  Bu ziyaretimiz ardından kısa bir yürüyüş mesafesiyle kat edebileceğimiz Yayla mahallesinde tescillenmiş 20’ye yakın sivil mimarlık örneğinden biri olan 1800’lerin başında Yunan bir aileye konut olması amacıyla yapılmış günümüzde ise Trakya kalkınma ajansı tarafından bir müze eve çevrilen Ali Rıza Efendi Kültür Evi’ni ziyaret ediyoruz. Burada Türk, Bulgar ve Yunan yöresel kıyafetleri ile eşyalarını gördükten sonra mahallede bulunan yeşillikler içindeki bir çay bahçesinde kısa bir çay kahve molası alıyoruz.  Buradaki serbest zamanımızın ardından Karadeniz kıyısında, Istranca Dağlarının eteklerinde konuşlanmış, mavi ve yeşilin coğrafi karakterini belirlediği İğneada’ya devam ediyoruz. Burada, dünyanın nadir orman ekosistemlerinde olan Longoz Ormanları Milli Parkı’nı görüyor, Longoz Ziyaretçi Merkezi’nde, subasar da denen bu orman tipinin oluşumu ve özellikleri ile ilgili bir sunum dinliyoruz. Sonrasında İğneada merkezde ğle yemeğimizi almak üzere uygun bir restaurantda mola veriyoruz. Ardından, orman içinde bulunan Erikli ve Mert göllerini fotoğraflıyor ve aracımızla Longoz Ormanlarının içinden geçererek ikinci gece konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Çorlu’daki otelimize doğru yola çıkıyoruz. Dileyenler otele yerleştikten sonra dışarı çıkıp kenti gezebilirler. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otel de açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: İğneada da  serbest olarak alınacaktır.

Akşam Yemeği: Otel de set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

3. Gün
3. GÜN

 

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından bir sahil kenti olan Tekirdağ’ı gezmek üzere yola çıkıyoruz. Tekirdağ’a vardığımızda, şehir merkezinde aracımızla gerçekleştireceğimiz panoramik turun ardından ilk durağımız Vatan şairimiz Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak yaptırılmış olan Namık Kemal Evi olacak. Buradaki panoramik gezimiz ve fotoğraf molamızın ardından,18.Yüzyılda Avusturya’nın Macaristan’ı işgal etmesinin ardından Macar ayaklanmasında başarısız olup sürgün edilen, daha sonra Osmanlı’nın davetiyle buraya iltica ederek hayatının son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Macar prensi Rákóczi’nin Tekirdağ’da bulunan  ve günümüzde müze haline getirilen Rakoczi Müzesi evine doğru hareket ediyoruz. Bu müze ev günümüzde Türk-Macar dostluğu açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Yolumuza devam ederek Saroz Körfezi manzarası eşliğinde Gelibolu meydanına ulaşarak öğle yemeği için mola veriyoruz.

Mola  sonrası Bandırma ya  doğru yola koyuluyoruz. Bandırma ya varışımızın ardından siz değerli misafirlerimizle başka gezilerde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Sabah Kahvaltısı: Otel de açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Tarihi Gelibolu iskelesinde serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)

susanoğlu otelleri

Dahili Hizmetler

·         Lüks otobüs ile ulaşım

·         Hotelde 2 gece konaklama

·         Otelde Alınan Sabah Kahvaltısı (2)

·         Akşam Yemeği (2)

·         Programda belirtilen tüm turlar ve geziler

·         Feribot geçişleri

·         Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

 

·         Seyahat Sağlık Sigortası

Harici Hizmetler

 

·         İlk gün yolda alacağımız Sabah kahvaltısı

·         Tüm öğle yemekleri

·         Tüm içecekler

·         Müze ve Ören yeri giriş ücretleri

·         Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar