loading 0%
UÇAKLI BUTİK MARDİN 3 GÜN 2 GECE
₺3500

Tur Güzergah

KASIMIYE MEDRESESİ - DEYRULZAFARAN MANASTIRI - KIRKLAR KİLİSESİ - MARDİN ÇARŞISI - MARDİN TAŞ EVLERİ - MARDİN ULUCAMİİ - ZİNCİRİYE MEDRESESİ - MOR GABRİEL MANASTIRI - MİDYAT KONUK EVİ - MİDYAT ÇARŞISI - HASANKEYF - ZEYNEL BEY TÜRBESİ - ARTUKLU KÖPRÜSÜ - ER RIZK CAMİİ - ESKİ POSTANE BİNASI - ŞEHİDİYE MEDRESESİ - SAKIP SABANCI MÜZESİ - DARA ANASTATOPOLİS ANTİK KENTİ - CAHİT SITKI TARANCI EVİ - DİYARBAKIR ULU CAMİİ - HASAN PAŞA HANI - GAZİ KÖŞKÜ

Tur Detay

1. Gün
1.GÜN

 

Buluşma Noktaları

Erdek Migros Önü

Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi Karşısı

Paşabayır Halk Eğitim Merkezi Önü

Karacabey (Yol Güzergahında)

Bursa (Yol Güzergahında)

:  Buluşma noktasından hareketle Sabiha Gökçen Havalimanına doğru yola çıkıyoruz.

 İstanbul-Diyarbakır uçuşumuz için Havaalanında işlemlerimizi yapıyor uçuş saatimizi bekliyoruz.

Diyarbakır’a varış. Bizi karşılayan aracımızla Mardin’e hareket.

 İlk gezi durağımız Deyr-ul Zafaran Manastırı oluyor. Mardin ilinin 5 km doğusunda bulunan 639 yıl boyunca dünya Süryanilerinin patriklik merkezliğini yapmış olan Deyr-ul Zafaran Manastırı’nı ve burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Ardından şehir merkezi yakınında bulunan Kasımiye Medresesini ziyaret ediyoruz. Anadolu’da bulunan nadir Akkoyunlu eserlerinden olan ve Mezopotamya Medreselerinin en güzel örneği olarak gösterilen bu güzel eseri geziyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz. Sonrasında yöresel lezzetleri tadacağımız öğle yemeğimizi alacağımız restoranımıza gidiyoruz. Yemeğimizin sonrasında gezimize Mardin şehir merkezi ile devam ediyoruz. Sabancı Kent Tarihi müzesini görerek başlayacak ve yürüyerek gerçekleşecek gezimiz esnasında; Şahtana Konağı, Şehidiye Camii, Mardin Sokakları, Abbaralar, Zinciriye Medresesi, Ulu Camii, Sokulbakar Çarşısı ve Kırklar Kilisesi gezilerimizi yapacağız. Sonrasında otelimize yerleşiyor ve bir süre dinleniyoruz. Ardından Mardin lezzetlerini keşfetmek üzere akşam yemeğimiz için buluşuyoruz.

 

Sabah kahvaltısı :  Yol güzergahında alınacak olup ekstradır.

Öğle yemeği : Rehber tavsiyesi olarak alınacak olup ekstradır.

Akşam yemeği : Akşam yemeği Cercis Murat Konağında extra olarak alınacaktır.

Konaklama: Mardin konaklama

2. Gün
2.GÜN

 

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrası  harika bir güne başlıyoruz. Sabah ilk gezi durağımız Midyat yakınlarında yer alan tarihi ve hikayeleri ile bizleri büyüleyecek olan Deyr-ul Umur (Mor Gabriel) Manastırı gezimiz var. Büyük Mozaikli Kilise, Theodora Kubbesi, Meryemana Kilisesi, Azizler Evi bölümlerini göreceğiz. Bu güzel ziyaretin ardından hemen yakınlarda yer alan bir Yezidi Köyü ziyareti gerçekleştireceğiz. Köyde özellikle mezar yapıları ziyareti gerçekleştireceğiz. Müsaitlik durumuna göre Mağara Köyü veya Güven Köylerinden birisini ziyaret edeceğiz. Sonrasında mahalli lezzetler sunan lokantamızda öğle yemeğimizi alacağız. Öğle yemeğinin ardından Nusaybin’e varıyoruz. Suriye sınırının hemen yanı başındaki ilçede tüm bölgenin en önemli Manastırlarından biri olan Mor Evgin Manastırı ziyaretimizi yapıyoruz. Bagok Dağı eteklerinde yer alan 1700 yıllık bu eşsiz yapıyı geziyoruz. (Manastır özel bir sebepten ziyaret edilemediğinde Nusaybin Merkezindeki Mor Yakup Kilisesi gezilecektir) Sonrasında Nusaybin üzerinden Dara Harabelerine hareket edeceğiz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde günümüze ulaşabilmiş nadir örneklerden olan, adını Pers Kralı Darius’tan alan bu ilginç ören yerinde bölge medeniyetlerinin izini sürüyoruz. Nekropol, Taş Ocağı, Sarnıçlar ve Şehir Surlarını gördükten sonra otelimize dönüyoruz.

 

Sabah kahvaltısı : Sabah kahvaltısı otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle yemeği : Rehber tavsiyesi olarak alınacak olup ekstradır.

Akşam yemeği : Akşam yemeği otelimizde alınacak tur ücretine dahildir.

Konaklama:  Mardin konaklama

3. Gün
3. GÜN

 

Sabah kahvaltısının ardından Mardin merkezinde ufak bir gezinti ile güne başlıyoruz. Bazı misafirlerimizin almak istedikleri yöresel ürünleri de almaları için bir süre serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında yola koyularak yolumuz üzerinde yer alan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Son dönemlerde en çok ses getiren kazılarından biri olan bu muhteşem kaleyi ve içinde yer alan eserleri görüyoruz. Roma kenti olarak yapılan bu alanda bulunan Mithras Tapınağı ile dünyada ses getiren bu kentin kalıntılarını görüyor ve sonrasında Diyarbakır’a ulaşıyoruz. Alacağımız öğle yemeğinin ardından Diyarbakır’ı keşfe başlıyoruz. İç Kale bölgesi ve burada yer alan Saint George Kilisesi ve Hz. Süleyman Camisini, Aslanlı Çeşme ve Arkeoloji Müzesini görüyoruz. Ardından İslam Aleminin 5. Camii Kebiri durumundaki Diyarbakır Ulu Camii ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Camiden sonra “Yaş Otuz beş” şiiri ile tanıdığımız şairimizin doğduğu ev olan Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Evi ziyaretimizi yapacağız. Sonrasında Hasan Paşa Han’ında bir çay kahve molası vermeyi ihmal etmiyoruz. Uçağımıza gitmeden önce son olarak Dicle Nehri üzerinde yer alan On Gözlü Köprü ziyaretimizi yapıyor ve gezinin son fotoğraflarını çektikten sonra Diyarbakır Havalimanına hareket ediyoruz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra bizi karşılayan aracımızla Bandırma’ya dönüş yapıyoruz.

 

Sabah kahvaltısı : Sabah kahvaltısı otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle yemeği : Rehber tavsiyesi olarak alınacak olup ekstradır.

Akşam yemeği : Rehber tavsiyesi olarak alınacak olup ekstradır.

Konaklama: konaklama bulunmamaktadır.

susanoğlu otelleri

Dahili Hizmetler

 

*Ulaşım

*Profesyonel rehberlik hizmeti

*Bandırma- Sabiha Gökçen Hava Limanı –Bandırma arası transfer

*Saw-Diyarbakır/ Diyarbakır-Saw arası gidiş dönüş uçak bileti

*Diyarbakır–Mardin/ Mardin-Diyarbakır arası transfer

*2 gece otel konaklaması

*Otelde 1 akşam yemeği

*Otelde 2 sabah kahvaltısı

Harici Hizmetler

 

MÜZE VE ÖREN YERLERİ GİRİŞLERİ VE YEMEKLER ÜCRETE DAHİL DEĞİLDİR.

REHBER TUR PROGRAMINI SADIK KALMAK KOŞULU İLE GEZİLECEK YERLERİN GÜNLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKINA SAHİPTİR.

BU TUR PROGRAMI GENEL ŞARTLAR HÜKÜMLERİ İLE BERABER BİR BÜTÜNDÜR